X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

مشهور ترین باور های نادرست علمی


بزرگترها همیشه به ما می گفتند: هر چیزی را که شنیدی باور نکن. حداقل قدیم ترها که این طور بود. با وجود پیشرفت علم و فناوری، وقتی پای مسائل علمی پیش می آید، خیلی از ما به دلایل مختلف معمولا آنچه را که می شنویم راحت باور می کنیم. 

جالب اینجاست که این مساله مشکلی جهان شمول است و حتی درباره برخی مشهورترین گزاره هایی که ما آنها را به عنوان باورهای علمی قبول داریم صدق می کند. در ادامه تعدای از مشهورترین افسانه های علمی دنیا را مرور می کنیم.    

2013_gravity_movie-wide

بدون لباس فضایی، فضانوردان منفجر خواهند شد

منفجر شدن انسان در فضا به دلیل نداشتن لباس فضایی، موضوعی است که فقط به درد فیلم های علمی-تخیلی می خورد. اگر چه شما بدون لباس فضایی نمی توانید در فضا دوام بیاورید؛ اما مرگ شما نه در اثر منفجر شدن، بلکه ناشی از دو دلیل دیگر است. یا به دلیل کاهش فشار محیط، خون شما شروع به جوشیدن می کند، یا به دلیل سرمای موجود در فضا و جریان یافتن سریع گرما از بدن به سمت خلاء ، شما سریع یخ می زنید. اگر چه هر دوی اینها خیلی وحشتناک به نظر می رسند، اما می توانید به جنبه مثبت قضیه نگاه کنید، به لطف کمبود اکسیژن قبل از رخ دادن تمام این اتفاق ها شما بی هوش خواهید شد.

اختلاف فشار داخلی بدن با خلاء به اندازه ای نیست که باعث منفجر شدن شما شود. در حقیقت فشار داخلی لباس های فضایی تنها یک چهارم درصد فشار هوای سطح زمین است. همچنین، لباس های فضایی به گونه ای طراحی می شود که در صورت پارگی بتوان با افزایش جریان اکسیژن زمان لازم برای بازگشت به ایستگاه را فراهم کرد. حتی در تمرین های آماده سازی مانور خاصی برای چسب زدن لباس در میانه فضا وجود دارد.

ISS


در ایستگاه فضایی بین المللی جاذبه وجود ندارد

کاملا غلط است. طبق قانون گرانش نیوتن، اندرکنش اجسام مختلف روی هم سبب می شود که آنها به سوی یکدیگر جذب شوند. این نیروها با حاصل ضرب جرم اجسام رابطه مستقیم و با مجذور آنها هم نسبت عکس دارد. با توجه به ارتفاع متوسط ۴۰۰ کیلومتری ایستگاه فضایی بین المللی و شعاع استوایی ۶۳۷۸ کیلومتری زمین، میزان نیروی جاذبه در سطح زمین تنها ۱۳ درصد بیشتر از ایستگاه فضایی است؛ عاملی که باعث بی وزنی در ایستگاه فضایی می شود وضعیت سقوط آزاد دائمی آن در مدار است.

زمین در تابستان به خورشید نزدیکتر است

مدار زمین به دور خورشید بیضی است هعمین سبب شده بساری از مردم به غلط فکر کنند علت ایجاد فصول، تغییرات فاصله زمین از خورشید است؛ اما زمانی که ما در نیمکره شمالی فصل تابستان را تجربه می کنیم مردم در نیمکره جنوبی فصل زمستان را تجربه می کنند و برعکس. بنابراین وقتی این مساله را مطرح کنید که « در تابستان زمین به خورشید نزدیکتر است». باید گفت بر خلاف انتظار در تابستان نیمکره شمالی زمین از خورشید دورتر می شود.از طرف دیگر، این فاصله تنها ۳ درصد تغییر می کند که نمی تواند تغییرات چشمگیری را که در آب و هوا رخ می دهد توضیح دهد.

41


علت پیدایش فصول، انحراف محور چرخش زمین از راستای قائم است. این انحراف که حدود ۲۳.۵ درجه است سبب می شود در گردش سالانه زمین به دور خورشید، تغییر زاویه ای در تابش خورشید نسبت به مناطق مختلف زمین به وجود بیاید. در تابستان، جهت انحراف زمین به سوی خورشید است. در نتیجه انرژی خورشید که در واحد سطح به زمین می رسد، بیشتر می شود و همین مساله است که باعث گرم شدن بیشتر زمین و به وجود آمدن تابستان می شود؛ اتفاقی که عکس آن در زمستان رخ می دهد و منجر به سر شدن هوا می شود.
جهت گردش آب هنگام فرو رفتن در چاهک دستشویی ، در نیمکره شمالی پاد ساعتگرد و در نیمکره جنوبی ساعتگرد است

نه این طور نیست! در فیزیک مبحثی بنام « اثر کوریولیس » وجود دارد که مثلا باعث این می شود که گردبادها در دو طرف خط استوا در جهات مختلفتی بچرخند. اما در مواردی با اندازه تشت آب یا چاهک دستشویی ، نیروی کوریولیس هیچ اثری ندارد. در چنین ابعادی، گردابه های تصادفی یا جهت حرکت آب در ظرف اثرات به مراتب بزرگتری در مقایسه با اثر بسیار ناچیز چرخش زمین روی ظرف آب دارد. به عبارت دیگر، جهت چرخش آب در چاهک دستشویی به این بستگی دارد که شما آب را از کدام سمت می ریزید. باور ندارید؟ امتحان کنید!

اما اثر کوریولیس چیست؟ همه ما می دانیم که زمین هر روز یکبار به دور خود می چرخد. اگرچه سرعت دوران زمین ثابت است؛ اما میزان مسافت طی شده در نقاط مختلف زمین یکسان نیست. یک نقطه روی خط استوا در هر روز حدود ۴۰ هزار کیلومتر حرکت می کند و برای این منظور سرعت خطی برابر ۱۷۰۰ کیلومتر بر ساعت دارد. اما کسی که دقیقا روی نقطه قطب شمال ایستاده است، به دلیل قرار گرفتن روی محور دروان هیچ مسافتی را طی نمی کند ( اگر چه می چرخد ). در نقطه ای میان این دو، مثلا عرض جغرافیایی ۴۵ درجه، سرعت خطی چرخش یک شخص روی دایره طی شده برابر ۱۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

1680x1050el-ojo-de-un-huracan


حال فرض کنید مانند جبهه های هوا پدیده ای دارید که در عرض زیادی گسترده است. به دلیل دوران زمین ، سرعت حرکت نقاط مختلف این توده یکسان نیست. در نیمکره جنوبی عکس این حالت صادق است. این مساله سبب می شود که جهت چرخش پدیده ای به بزرگی گردباد در دو طرف خط استوا متفاوت باشد. اما بریا پدیده ای به اندازه تشت آب، سرعت حرکت نقاط مختلف تحت تاثیر دوران زمین عملا هیچ فرقی ندارد.

ما تنها از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می کنیم

اگر شما جزء کسانی هستید که به این باور اعتقاد دارید، بهتر است به این هم فکر کنید که بقیه مغزتان به چه دردی می خورد. دلیل شیوع این افسانه اشاره به موفقیت هایی است که انسان در صورت استفاده از تمام توانایی خود می تواند به آنها دست یابد. عصب شناسان دلایل زیادی برای غلط بودن این باور دارند مهم ترین این دلایل عبارتند از :

maxresdefault


• اسکن های مغزی انجام شده به وضوح نشان می دهد که حتی طی انجام کارهای نسبتا معمولی مثل صحبت کردن، راه رفتن، گوش دادن به موسیقی، تقریبا تمام نواحی مغز فعال هستند.
• اگر افسانه ۱۰ درصد صحیح بود، افرادی که در اثر حادثه دچار صدمه مغزی می شدند نباید متوجه هیچ تاثیری می شدند. اما در واقعیت، هیچ ناحیه ای از مغز وجود ندارد که دچار صدمه شود، بدون اینکه پیامدهایی از خود بر جای بگذارد.
• مغز حدودا ۲۰ درصد انرژی بدن را مصرف می کند. اگر قرار بود چنین بخش بزرگی از منابع انرژی ما توسط چنین بخش کوچکی از مغز مصرف شود، طی میلیون ها سال فرگشت صاحب چنین مغزهای بزرگی نمی شدیم.
• محققان که رد زمینه نقشه بردرای مغزی کار می کنند. هنوز تلاش دارند تا ناحیه ای از مغز را پیدا کنند که هیچ کارکرد خاصی ندارد. با این وجود، هنوز موفق نشدند ناحیه ای را پیدا کنند که بطور کامل خاموش یا غیر فعال باشد.

در فضا، بی وزنی وجود دارد

در فضا نیروی گرانشی زیادی وجود دارد؛ خیلی زیاد. در واقع نیروی جاذبه باعث می شود ستاره ها به دور مرکز کهکشان گردش کرده و زمین به دور خورشید بچرخد یا ماهواره بتواند به دور زمین بچرخد. علت این که فضانوردان در فضا بی وزن به نظر می رسند این است که آنها به دور مدار زمین می گردند و این گردش مداوم نیروی گریز از مرکزی تولید می کند که با نیروی گرانش برابر است، اما در جهت مخالف اعمال می شود. همین موضوع باعث ایجاد حس بی وزنی و نبود گرانش در فضانوردان یا ماهواره هاست. به طور خلاصه آنها همواره در حال سقوط هستند، اما هرگز فرود نمی آیند. در مداری که این روزها فضانوردان معمولا به آنجا می روند یعنی در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین؛ نیروی جاذبه تنها در حدود ۱۰ درصد نسبت به روی زمین کاهش می یابد.

3d-autodesk-3dsmax-mudbox-vray-nicholas-gaul-einstein-3d-potrait

آلبرت اینشتین در درس ریاضی ضعیف بود

هر طور حساب کنید اینشتین همیشه در ریاضیات خوب و قوی بود. دیگر نسخه های این افسانه ادعا می کند اینشتین کلا دانش آموز ضعیفی بوده است. هیچ مدرکی برای این ادعا وجود ندارد. در واقع رکوردهای باقیمانده نشان می دهد اینشتین جوان در کلاس های خود عملکرد خوبی داشته و نمرات بالایی دریافت می کرده است. در حقیقت این ادعا یک بهانه خوب برای بچه هایی است که از تمام توانشان استفاده نمی کنند و به این بهانه سعی در متقاعد کردن والدینشان دارند. پس بهتر است از این ادعا که اینشتین دانش آموز تنبلی بوده دست بردارند و بیشتر درس بخوانند.

خفاش ها کور هستند

خفاش ها خوب می بینند. خفاش هایی مانند Chiroderma villosum (خفاش چشم درشت مودار) چشم دارند و چشمان آنها هم به درستی می بیند. به همین سادگی! بنابراین منشا این افسانه چیست؟ خفاش ها مانند سگ ها بشدت به حس شنوایی و بویایی خود متکی هستند. در حقیقت خفاش ها با استفاده از یک سیستم فوق پیشرفته مبتنی بر صوت به نام اکو لوکیشن (سیستم تعیین مکان به وسیله انعکاس صوت) قادر به پرواز در شب و شکار صیدهای تقریبا نامرئی در تاریکی هستند. شاید به همین دلیل است که این مخلوقات در تاریکی دچار سراسیمگی نمی شوند و باعث می شود مردم فکر کنند که چشمان آنها صرفا تزئینی است و این حیوانات کور هستند.

بیرون رفتن در هوای سرد باعث سرماخوردگی می شود

سرماخوردگی بر اثر یک عفونت ویروسی سیستم تنفسی ایجاد می شود. این گونه نیست که اگر یک روز سرد شما بدون شال گردن و دستکش برای خرید نان تا سر کوچه بروید و برگردید، ویروس ها به شکل جادویی وارد بدن شما شوند. اغلب اوقات، زمانی ویروس ها وارد بدن ما می شوند که در یک محیط بسته و در تماس نزدیک با افرادی که قبلا آلوده هستند، باشیم. این به آن معناست که شما با ماندن در یک اتاق گرم و مجهز به شومینه با دوستان و اقوام بیشتر از زمانی که در خیابان های یخ زده به تنهایی قدم می زنید، خود را در خطر بیمار شدن و سرماخوردگی قرار داده اید.