X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

تعطیلات را مفید بگذرانید

تعطیلات را مفید بگذرانید


تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای انجام کارهایی است که دیگر فرصت آن پیدا نمی شود، اما معمولاً در آخرین روزهای این دوران بابت فرصت‌های از دست رفته عصبی و ناراحت می شوید، سال جدید را متفاوت شروع کنید.


این که قرار است با تعطیلاتتان چه کار کنید کاملاً به خودتان بستگی دارد، بعضی ترجیح می دهند که دوران تعطیلات نوروزی را به استراحت و تفریح و گردش و سفر بگذرانند و ​خیلی ها هم هر سال در آستانه نوروز برنامه های نوروزی خود را مرور می کنند، کارهایی که دوست دارند در طول تعطیلات انجام دهند یا کتابهایی که می خواهند مطالعه کنند و چیزهایی که قرار است یاد بگیرند را با خود مرور می کنند، اما در روزهای پایانی تعطیلات با دو هفته ای مواجه می شوند که نه در آن به استراحت و تفریح مناسبی پرداخته اند و نه موفق شده اند که برنامه های ایده آل خود را به مرحله عمل برسانند. برای این‌که نوروز ۹۲ را متفاوت شروع کنید و در پایان این تعطیلات به همه برنامه هایی که در ذهن دارید برسید این چند توصیه را اجرا کنید و مطمئن باشید با کمی جدیت بیشتر از قبل از خودتان راضی خواهید بود.


به ادامه مطلب بروید

۱- واقع بین باشید، شما نمی توانید در طول دو هفته تعطیلی با خیال راحت و فراغ بال همه ایده هایتان را عملی کنید، یک روز میزبان خواهید بود و روز دیگر باید به مهمانی دوستان و خویشاوندانی که نمی توانید از آن بگذرید بروید، سفر و سینما و تئاتر که جای خود دارد. پس در مرحله اول بدون این‌که بخواهید خوشبینی زیادی به خرج دهید، حساب و کتاب این‌که چقدر باید برای کدامیک از فعالیت‌های اجتماعی و شخصی تان وقت بگذارید برنامه ریزی کنید.


۲- از حالا تصمیم بگیرید که آیا واقعا می خواهید بخش بزرگی از دوره تعطیلی را سفر کنید، با دوستانتان به تفریح و گردش در سطح شهر بروید یا به تماشای فیلم و دیدن سریال‌های تلنبار شده بنشینید یا کارهای اداری و دوره های درسی عقب مانده تان را تمام کنید؟ بهتر است که برای هر کدام از این کارها زمان بندی داشته باشید. مثلا ۳-۴ روز اول تعطیلی را فقط برای دیدار با اقوام و دوستان و انجام رسوم معمول کنار بگذارید و این بخش را به سرانجام برسانید و روزهای بعد را برای انجام دوره های درسی یا تحقیق و پژوهش در نظر بگیرید.


۳- برای گذراندن تعطیلات هم حتماً باید برنامه ای دقیق و ثبت شده داشته باشید. این که با خودتان بگویید در روز پنج شنبه به کارهای ترجمه می رسم و روز جمعه را به تمرین نرم افزار جدید طراحی می گذرانم کافی نیست. حتماً باید در یک دفترچه یادداشت یا تقویم دیواری که جلوی چشمانتان و در دسترستان باشد برنامه اوقات فراغت خود را یادداشت کنید، خودتان را عادت دهید که حتی در تعطیلات هم مطابق برنامه زندگی کنید. تعطیلات بخشی از زندگی شما است و نباید بیهوده سپری شود.


۴- بهتر است که برای انجام بعضی از برنامه های خود با دوستانتان تیم تشکیل دهید. اگر در بین شما و دوستانتان علاقه مشترکی برای یادگیری یک موضوع جدید یا دوره فصول مختلف درسی وجود دارد به صورت گروهی این کار را انجام دهید. تلاش گروهی در راستای یادگیری هم سرعت این فرایند را بیشتر می کند و هم باعث می شود تا کمتر دچار این تصور شوید که وقتی همه در حال تفریح و خوش گذراندن هستند شما به تنهایی مشغول تمرین و یادگیری شده اید.


۵- قرار نیست همه برنامه های تحقیقاتی و آموزشی که در ذهن پرورانده اید را در دوران تعطیلات نوروز به پایان برسانید. در حقیقت این دوران می تواند یک «استارت‌آپ» استثنایی برای کلید زدن برنامه های طولانی مدتی باشد که به خاطر طول این تعطیلات در این دوران سریعتر و راحت‌تر پیش می روند و در ماههای آینده با سرعتی متعادل ادامه خواهند یافت.


۶- این مساله که قرار شده به مطالعه و یادگیری وقت بگذرانید به این معنی نیست که خودتان را از همه لذتهای زندگی محروم کنید، حتماً برای تفریح، گردشهای کوتاه مدت و یا تماشای فیلم و وب‌گردی هم در برنامه روزانه خود زمانی را در نظر بگیرید. هیچ کس نمی تواند بدون در نظر گرفتن اوقات فراغت و زمان استراحت یک کار علمی و تحقیقاتی را به خوبی به پیش ببرد، مخصوصاً که زمان انجام این پروژه ها تعطیلات نوروزی باشد.


۷- از فشار بیهود و بی جهت روی ذهن و جسمتان خودداری کنید. برنامه خواب و استراحت و زمان تغذیه و صرف وعده های روزانه غذا نباید در این دوران به هم بریزد. خواب و استراحت مناسب مثل بقیه روزهای سال می تواند به شما در گذراندن روزی موفق کمک زیادی کند.Source