X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

پیش به سوی تله پاتی، سیم کشی مغز دو موش آزمایشگاهی

پیش به سوی تله پاتی، سیم کشی مغز دو موش آزمایشگاهی

حتما تا کنون برای شما هم پیش آمده که در یک لحظه با فرد دیگری ارتباط فکری یکسانی برقرار کنید. هر دو با هم به یکدیگر و یا به موضوعی یکسان بیندیشید. تله پاتی یا دور آگاهی تعریف همین اتفاق مهیج است که گاها برای مان رخ می دهد. 
شاید بتوانید به صورت مجازی سیم کشی های نامرئی در هوا بین ذهن های مختلف تصور کنید (یا چیزی مانند همین ارتباط وای فای کامپیوتر خودتان) اما این تنها یک تصور است و در عمل چنین چیزی وجود ندارد.
اما اگر پای موش های آزمایشگاهی به میان بیاید شاید سیم کشی واقعی بین مغز ها هم امکان پذیر شود! 
در ادامه نتیجه آزمایش یک گروه از پژوهشگران دانشگاه Duke را در این ضمینه میخوانید.

به ادامه مطلب بروید

آزمایشی که آنها انجام دادند، بسیار جالب است. آنها دو موش را انتخاب کردند، موش A در برزیل در قفسی نگاه داشته شد و یاد گرفت که اگر اهرمی خاصی را بفشارد، پاداشی دریافت می‌کند.

موش B در آمریکا در قفس متفاوتی بود. سیگنال‌های الکتریکی قشر حرکتی موش A با یک گیرنده و فرستنده به موش B منتقل شدند.

موش B با اینکه شرطی نشده بود، با استفاده از اطلاعات موش A، همان کاری را کرد که موش A انجام داده بود، یعنی درست همان اهرم خاص را فشار می‌داد.

در دو سوم مواقع، موش‌های B، به درستی اهرم مناسب را فشار می‌دادند. این در حالی است که موش‌هایی که ارتباط مغزی با موش A‌ نداشتند و به صورت شانسی اهرم‌ها را فشار می‌دادند، مسلما در موارد کمتری کار صحیح را انجام می‌دادند.


ارتباط مستقیم مغز دو موش


 به علاوه همین گروه در آغاز ماه میلادی جاری، باز هم کار جالب دیگری انجام داده بودند، آنها ترتیبی داده بودند که موش‌ها بتوانند نور فروسرخ را که مرئی نیست، از طریق حس لامسه‌شان درک کنند!

این تحقیق هم بسیار جال بود، آنها موش‌های را در یک محفظه مدور قرار داده بودند که ورودی برای آب داشت. هر کدام از آنها یک لامپ LED معمولی و یک لامپ LED نامرئی با نور فروسرخ داشت. موش‌ها یاد گرفته بودند که برای دریافت آب باید موقع روشن لامپ‌ها، بینی‌شان را به آنها بمالند.

کاری که پژوهشگران کردند، این بود که الکترودهایی به مغز موش‌های پیوند زدند که به آنها توانایی تشخیص پروتو فروسرخ را می‌داد، منتها سیگنال خروجی این الکترودها وارد قشر حس پیکری یا همان قسمتی درک حس لامسه می‌شد. بنابراین موش‌های نور فروسرخ را به صورت، لمسی حس می‌کردند!

اما بی‌شک کار تازه میگوئل نیکوللیس در نوع خود بی‌نظیر و انقلابی است، چرا که باعث ارتباط بین دو مغز زنده می‌شود.

بله، چنین چیزی را نمی‌شود تله‌پاتی نام نهاد، اما آزمایش تازه، تجربه‌ای بسیار نزدیک به تله‌پاتی است و آدم را یاد داستان‌های علمی-تخیلی و همه چیزهایی می‌اندازد که در مورد آدم‌های با توانایی تله‌پاتی خوانده بود.


تصورش را بکنید شاید در آینده بتوانیم فکر خود را با کاربران سراسر کره زمین در فضای آنلاین به اشتراک بگذاریم و تله پاتی میلیونی و یا شاید هم میلیاردی به راه بیاندازیم. یا اینکه داستان هایی همانند سه گانه ماتریکس به حقیقت بپیوندد و بتوانیم در چشم به هم زدنی اطلاعات و آموخته های فنی یک خلبان یا استاد کنگ فو را به مغز خودمان انتقال دهیم! آیا قرار است دنیا دگرگون شود؟

تحقیق دیگر این دانشمندان که به موش‌ها امکان حس کردن نور فروسرخ را به صورت حس لامسه می‌داد، هم امکان دارد در آینده، باعث ساختن ابرانسان‌هایی شود.
تصور کنید که شما بتوانید بدون واسطه، مواد منفجره جاسازی‌شده یا پرتو رادیواکتیو یا امواج حرارتی را نشخیص بدهید. این یعنی اضافه شدن، حواس دیگری به حواس پنج‌گانه ما. چه ارتش و پلیسی که نمی‌توان از این انسان‌ها درست کرد!

خب! از دنیای علمی تخیل درآییم! این تحقیق فعلا فقط در موش‌ها، آن هم به صورت تهاجمی، یعنی قرار دادن الکترود روی قشر حرکتی مغز، و در مورد کار ساده‌ای مثل فشار دادن یک اهرم، انجام شده و گمان نمی‌کنم حالا حالاها بشود افکار و انتزاعات را بین دو مغز بدون واسطه منتقل کرد.
البته فعلا نیازی هم به چنین چیزی نداریم، چون رسانه‌ها و وبلاگ را داریم!